Якщо ви накупили в магазині гору продуктів, але забули купити щось одне – не проблема. У вас все одно буде багатий стіл. З вивченням англійських слів – інакше. Є один незначний (на перший погляд) інгредієнт, без якого ваш стіл завжди буде пустим.

Як інколи буває обідно, коли людина і час свій витратила, і добре постаралася, а словникового запасу знов не вистачає для спілкування. І тоді ми думаємо, що ще мало вивчили слів, і сідаємо дальше зубрити.

У справі вивчення слів ЗАПАМ’ЯТАТИ слово – НЕ ГОЛОВНЕ. Запам’ятати тисячу-дві слів не так важко і довго. Але якби вміння спілкуватися англійською залежало ЛИШЕ від запам’ятовування якогось числа слів, то ми б могли розмовляти вже за два тижні. Але такого не буває. Просто запам’ятати англійські слово недостатньо.

Головне у вивченні слів – вміти ВЖИВАТИ їх під час спілкування. Далі я розкажу,  як вчити слова так, щоб вміти КОРИСТУВАТИСЬ словниковим запасом на практиці. Ми розберем головний інгредієнт, який зроблять ваш стіл (словниковий запас) багатим.

Головний інгредієнт – контекст

Давайте подивимось, як ми вживаємо слова.

Ми говоримо реченнями, а не окремими словами. Речення бувають різні: короткі, довгі, повні, обірвані. Але ЗАВЖДИ біля одного слова знаходиться інше слово. Ці слова взаємодіють і передають думки.

А ми чомусь привикли вчити слова по одному, ізольовано один від одного. Всі пам’ятають древній спосіб записування слів в словнику, де було три колонки (слово, транскрипція, переклад). Можливо, колись ми не мали альтернативи, але тепер можемо вчити слова ефективніше.

Дивимось, як нове слово працює в контексті, тобто в реченні. Тоді ви можете бачити слово в ДІЇ, як воно працює на практиці, вкупі з іншими словами. Якщо вчити слова в контексті, вони перестають бути набором букв, і їх НАБАГАТО легше запам’ятати.

Порівняймо. Наприклад, ви хочете вивчити слово strange. Який спосіб пояснює, як ВЖИВАТИ слово?

СТАРИЙ СПОСІБ

1. strange /streɪndʒ/ дивний

РЕКОМЕНДОВАНИЙ СПОСІБ

1. strange /streɪndʒ/ дивний

I look very strange in this long dress.

I heard a strange noise last night.

It’s strange that you don’t like my cake. It’s delicious.

 

Популярні запитання (Q&A)

Ви скажете: а де взяти стільки часу, щоб до кожного слова виписувати ще й приклади.

Ніякого додаткового часу не потрібно. Ви ще й зекономите час на писанині, якщо заведете електронний, а не паперовий словник. Вам требе буде лише скопіювати і вставити приклад (CTRL+C/CTRL+V).

А саму “базу даних” додаємо в Dropbox, щоб мати завжди під рукою.

Як організувати інформацію?

Копіюєте інформацію у документі Word у формі таблиці. У таблиці зробіть кілька колонок, як у прикладі про strange (нове слово, переклад, приклади  та ін.). Тоді копіюйте і вставляйте інфу про слово.

Можна обійтися і без таблиці, і просто кидати інфу у Word. Але якщо там набирається більше 20 слів, то інформація вся на купі, хаотично, і важко запам’ятовувати слова.

Де взяти приклади речення до слова?

Є два варіанти:

  1. знайти приклади в словнику (Longman, Macmillan).
  2. взяти приклади з книжки, аудіо, відео (де ви почули або побачили нове слово)

У другому випадку  мимоволі запам’ятається, звідки ви вивчили те слово. Така асоціація дуже ефективна для запам’ятовування.

От я до сих пір памятаю, що вивчила слово delighted з аудіоказки про Попелюшку. Там було таке речення Cinderella was delighted. У голові навіть засіла інтонація, з якою прочитали слово delighted. Слово вивчилося з першого разу.

Висновок

Важливість інгредієнта контекст важко переоцінити. Навіть тепер, коли запам’ятати 50 слів на раз – не проблема, все одно копіюю в свою “базу даних” приклади речень.

Поки не побачу слово в дії, в його природному оточенні, воно для мене мало що означає. І тим більше не зможу його використовувати у спілкуванні.

Ось такий незамислуватий інгредієнт, без якого ваш словниковий запас може бути завжди пустий.

Готовий шаблон для ефективного вивчення нових слів можете скачати нижче. 

Comments

comments